Wapnowanie użytków zielonych - Wapno Nawozowe i Kreda Nawozowa, Najwyższa Jakość, Atrakcyjne Ceny.

WAPNO-KREDA.EU
Przejdź do treści

Menu główne:

Wapnowanie użytków zielonych

Wapnowanie
Wapnowanie użytków zielonych:

Szczególnie istotne znaczenie oraz korzyści dla ekosystemu łąkowego oraz produkcji pasz ma wapnowanie użytków zielonych:
-sprzyja poprawie żyzności i właściwości fizycznych gleby
-zmniejsza zawartość w glebie szkodliwych dla roślin jonów glinu i manganu.
Wzrost plonów z łąk i pastwisk jest efektem poprawy właściwości siedliska glebowego, głównie przez eliminację toksycznych dla traw pastewnych jonów glinu i manganu. Zwiększenie pH powyżej 4,0 niweluje szkodliwe działanie tych jonów.
-poprawa składu chemicznego pasz. Pod wpływem wapnia w paszy wzrasta strawność hemicelulozy co zwiększa ilość pobieranej paszy przez zwierzęta.
-wapnowanie użytków zielonych zwiększa populację dżdżownic, które stymulują proces przemiany materii organicznej. Przyspiesza to obieg azotu i fosforu. Dżdżownice odgrywają ważną rolę we wprowadzaniu wapnia do gleby na której wapnowanie odbywa się na powierzchni darni.
-pozwala uzyskać optymalny skład botaniczny runi. Wzrost i rozwój wartościowych traw pastewnych wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym. Utrzymanie odczynu na poziomie pH około 6,0 ma jeszcze większe znaczenie dla roślin motylkowych. Pozwala obniżyć koszty nawozów azotowych.

Potrzeby wapnowania użytków zielonych:
Powiększanie zakwaszenia gleby jest spowodowane naturalnym wyczerpywaniem się zasobów wapnia z powodu produkcji paszy i wymywania. Na obniżenie pH gleby pod użytkami zielonymi ma również wpływ intensywne nawożenie azotem i gnojowicą.

Dla gleb mineralnych optymalnym odczynem pH jest 5,5-6,5 natomiast na organicznych pH 5,0-5,5.
Wapnowanie użytków zielonych jest bezwzględnie konieczne ,gdy pH gleb mineralnych spadnie poniżej wartości 5,0 a pH gleb organicznych poniżej 4,5


Dawkowanie wapna dla  użytków zielonych:
W celu określenia optymalnej dawki wapna na hektar  należy określić wartość pH gleby oraz zawartość próchnicy w glebie (najskuteczniejszą metodą jest przebadanie próbek gleby w Stacji Chemiczno -Rolniczej)
Dawki wapna najczęściej kształtują się na poziomie 1-1,5 t/h w przeliczeniu na CaO.
Im lżejsza gleba, tym należy ją częściej wapnować ale mniejszymi dawkami.
Na glebach lekkich do wapnowania użytków zielonych zaleca się wapno węglanowe, natomiast na glebach ciężkich zalecane jest wapno tlenkowe (palone) o szybkim działaniu.

Zalecanym terminem wapnowania na użytkach zielonych jest okres poza wegetatywny, szczególnie późna jesień i wczesna wiosna.

Nie należy łączyć zabiegu wapnowania użytków zielonych z aplikacją gnojowicy oraz stosowaniem nawozów mineralnych zawierających azot w formie amonowej.

Dawki nawozu wapniowego (t CaO/ha) na trwałe użytki zielone w zależności od zawartości w glebie materii organicznej :
Zawartość próchnicy (%)LUBGęstość próbki (g/cm3)Wapnowanie przy pH
<4,54,6-5,0
< 1,250<1,331,00,5
1,26-2,51,32-1,211,51,0
2,6-5,01,20-0,962,01,5
5,1-10,00,95-0,463,02,5
Źródło: Sapek, 1997


wapno-kreda.eu copyright © 2017 wszelkie prawa zastrzeżone
Designed by W.G.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego